Co mówią antysemici?

Czy Żydzi zmieniają nazwiska by ukryć swoją tożsamość? Czy zwalczają nacjonalizmy samemu będąc nacjonalistami? Czy israelscy Żydzi to Chazarowie?

Reklamy

26 komentarzy do “Co mówią antysemici?

 1. Ostatnio się zastanawiałem skąd ten cały antysemityzm się faktycznie bierze bo przecież generalnie to:

  – żydzi jako nacja są mniej agresywni w niż przeciętni ludzie i popełniają mniej ogólnych przestępstw.
  – mają bardziej otwarte umysły niż przeciętni ludzie i przez rozumieją cudze punkty widzenia (nawet jeśli się z nimi nie zgadzają)
  – generalnie nie wyglądają na niebezpiecznych i groźnych.

  Wszystkie powyższe cechy przecież wzbudzają sympatię.

  Dlaczego więc akurat żydzi są tak wyjątkowo piętnowani? Zastanawiałem się nad tym długo i doszedłem w swych rozważaniach do ściany. Odpowiedź brzmi – nie mam pojęcia.

  Nie sądzę że można to tłumaczyć jedynie gebelsowską propagandą ukazującą ich w złym świetle na zasadzie – bo żydzi to kiedyś robili to lub tamto. Nie trafia do mnie tez to że ludzie są tak naiwni i głupi że wierzą we wszystko co usłyszą o żydach.

  Przecież każdy kto miał choćby jakiś tam powierzchowny kontakt z żydami to w przecież widzi że typowy „żyd” jest przeciwieństwem „łysego, ograniczonego, karka” który wygląda jakby chciał pozabijać swoje otoczenie samym spojrzeniem – w takim wypadku jeszcze można byłoby zrozumieć ten cały antysemityzm, ale tak? (..)

  Zazwyczaj nawet jeśli ktoś podpiera antysemityzm jakimiś źródłami(mniejsza o ich rzetelność w tym momencie), to i tak zawsze jest mały to pikuś w porównaniu do tego co inne nacje mają za uszami i co wyprawiały na ziemiach polskich, np. podczas drugiej wojny światowej – jak choćby Niemcy czy Rosjanie, o rzezi wołyńskiej i Ukraińcach nie wspominając. Mimo tego, to faktycznie żydom niewspółmiernie mocno się obrywa.

  Jestem Polakiem, prowadziłem i słyszałem wiele dyskusji na temat Żydów i nawet nie tyle ich broniłem (bo filosemitą nie jestem), co po prostu zadawałem różne pytania swoim antysemickim adwersarzom, które moim zdaniem powinni skłonić ich do myślenia, większość z nich było na zasadzie kontrastu. Efekt? Nic z tego nigdy nie wyszło.

  Doszedłem do wniosku że antysemityzm musi być powodowany genetycznie i racjonalnie nie da się go wytłumaczyć.

  Polubienie

  • Najczęściej to jest nienawiść motłochu do ludzi osiągających sukces. A że np. na studiach w 2RP była nadreprezentacja Żydów, to motłoch zaczął pałać nienawiścią do „lepszych”.
   Zauważ, że w stosunku do Cyganów aż tak daleko posunięte to nie jest.

   Polubienie

 2. Co do Polaków głosujących na Partię Pracy w Wielkiej Brytanii a Polaków głosujących na prawicę w Polsce to chybione porównanie. Odwróciłeś tylko uwagę od postawionej tezy. Diaspora żydowska istnieje w wielu krajach od 1000 lat więc ma inną siłę rażenia. W Polsce przez wiele lat przed zaborami Żydzi sami pobierali podatki od innych Żydów w imieniu króla, mieli swoje sądy i żyli według swojego prawa. Nie możesz porównywać działań lewicowych Żydów promujących homoseksualizm w diasporach (przez różne organizacje), do głosowania na PP przez Polaków. W ogóle inna skala działania.

  Co do filmów Davida Duke’a w których porównuje wypowiedzi INNYCH Żydów mających INNE opinie to tak, masz rację. Ale ma też filmy w których przedstawia TYCH samych Żydów mających RÓŻNE opinie w zależności gdzie są. Chodziło bodajże o jakiegoś Żyda promującego imigrację w Australii.

  Polubienie

  • Faktem jednak jest, że mówi się zawsze, że „Żydzi zwalczają nacjonalizmy wszędzie a u siebie sami są największymi nacjonalistami”.
   I nawet jeśli da się znaleźć tysiąc Żydów którzy faktycznie tak mówią i robią to dalej jest to nawet nie 1%. Zresztą podejżewm, że Duke znalazł jednego albo dwóch i jeszcze powyrywał wypowiedzi z kontekstu. Ale nie wiem nie słyszałem – podeślij linka to zobacze o co chodzi.

   A co do porównania do Polaków, to faktycznie Polacy mimo liczebności są zbyt krótko w krajach ‚zachodu’ by mieć duże wpływy, ale mi nie chodziło nie o wpływy tylko o sam mechanizm który sprawia, że jeśli nie czujesz się w kraju do końca ‚u siebie’ to masz tendencje do głosowania na lewicę.

   A jakby przyjżeć się tym wpływom lewicowych ateistycznych Żydów, to one naszemu narodowi tylko szkodzą. Wysatczy zobaczyć na wybory w USA -najbardziej antyisraelski i antyreligujny kandydat to Bernie Sanders – Żyd-komunista. Wypowiada się o judaizmie i syjoniźmie gożej niż antysemici, ale wg. mediów antysemitą być przeci nie może bo jego pradziadek wyznawał judaizm.

   Polubienie

 3. Przecież sam udowodniłeś argument jakoby Żydzi zmieniali nazwiska.

  Szymon Perski – czy to jest żydowskie imię i nazwisko?
  Mieczysław Biegun – czy to jest żydowskie imię i nazwisko?
  Abdullah Youssef – czy to jest żydowskie imię i nazwisko?

  Nie są to żydowskie imiona i nazwiska, bo Żydzi w diasporze zmieniali nazwiska (w podanych przykładach chodzi o rodziców lub wcześniejsze pokolenia) na występujące w danym kraju by się nie wyróżniać. Dopiero jak sam zaznaczyłeś po powstaniu Izraela Żydzi zaczęli powracać do żydowskich nazwisk.

  Polubienie

  • To nie do końca jest tak jak myślisz.
   Historycznie nie istnieje coś takiego jak „żydowskie nazwiska”. Żydzi zawsze mieli tylko imiona a jak było kiluku o tym samym imienuu to dodawało się imię ojca. Czasem używano ‚ksywy’ (co zresztą w jidisz znaczy ‚podpis’)
   Dziedziczone po rodzicach nazwiska zaczęto nadawać dopiero chyba w XVIIw. i to tylko szlachcie. Później dopiero miastowym, chłopom a Żydzi na nazwiska załapali się jako ostatni. To był czas jak Polska była pod zaborami a każde imperium nadawało poddanym nazwiska przymusowo.
   Tak zwane żydowskie nazwiska, to tak na prawdę nazwiska niemieckie, rosyjskie, więgierskie, itp. nadane przymusowo. Po powstaniu niepodległej Polski, Polacy masowo spolszczali swoje nazwiska, albo przyjmowali nowe czysto Polskie i Żydzi robili tak samo.
   Taki np. Szimeon Peres jest potomkiem Sfardyjskiego Żyda z Iranu który jak przybył do Polski to nadali mu nazwisko. Nikt z jego przodków nigdy nazwiska nie miał. A skoro przybył z Persji to mu dali nazwisko Perski.
   Mój daleki przodek przybył z Buharji (dzisiaj uzbekistan) do Rosji i tam dostał rosyjskie nazwisko od jednego z rosyjskich miast.
   Abdullah Jusuf to z kolei są dwa imiona a nie imię i nazwisko. Żydzi w Iraku nie mówili w Jidisz tylko w dialekcie arabskiego i takie imiona były jak najbardziej dla nich normalne. Imię Abdullah to tak naprawdę ‚Abd u-Allah’ i oznacza dosłownie „niewolnik allaha”. Znów takie imiona nadawano Żydom przymusowo. Kiedy rabbi przyjechał do Israela to zmienił je na Owadjah, co oznacza dosłownie to samo i nawet piszę się tak samo, tylko arabowie inaczej wymawiają te same litery.

   Tak więc – to nie Żydzi podstępnie przyjmowali nazwiska gojów, tylko goje zmuszali Żydów aby mieli nazwiska w języku narodu panującego w danym kraju. Większość Żydów sobie nawet nazwisk nie wybierała. To były czasy rodzących się nacjonalizmów i przykładano wielką wagę do czystości języka itd, itp.
   Żydzi zaczęli przyjmować hebrajskie nazwiska dopiero w XIXw. kiedy się pojawił żydowski nacjonalizm i dlatego dzisiaj Biegun to Beigin a Perski to Peres. Ich rodzice nie zmienili nazwisk – oni ich nigdy nie mieli.

   Polubienie

 4. Polski antysemityzm jest przeważnie płytki i wynika z braku poznania i relacji z przedstawicielami narodowości i wyznania żydowskiego. Jeśli podejdziesz do takiej osoby rzucającej w metrze antyżydowskie komentarze i zaczniesz z nią gadać i to jeszcze po polsku i młodzieżowym slangiem – antysemityzm uleci z niej w 5 minut.
  Z drugiej strony masz politpoprawne kraje Europy Zachodniej, gdzie wszyscy mówią o tolerancji narodowo-religijnej, ale jak ktoś obrzeza dziecko wbrew prawu (np, bez asysty lekarza) – to jakiś życzliwy Szwed wykona telefon do opieki społecznej i już państwo może wywłaszczyć taką rodzinę z jej własnego dziecka.

  Polubienie

 5. Uwaga techniczna – internauci to rasa leniwa, kochająca drogę na skróty. Youtubowe filmiki będą odruchowo komentować na yt. Tutaj zaś skomentują jedynie, siłą rzeczy, twój tekst pisany.
  Moja sugestia: albo jeszcze kilka razy powtórz, żeby komentowano na tej stronie albo rozważ na nowo czytanie komentarzy pod filmami na yt.

  Polubienie

 6. PYTANIE:
  Hej, Eli 🙂 Zastanawia mnie jedna kwestia: czy Goje mogą zrobić koszerne jedzenie i wino? NP. Czy jeśli jakiś nie-żyd zaprosi Żyda do siebie i będzie chciał poczęstować go swoim winem domowej roboty, ciastem lub czymś innym to namawia go do grzechu, czy jednak jego przetwory mogą być uznane za koszerne, jeśli spełni on jakieś warunki?

  Polubienie

   • Ja osobiście tej strony nie lubię. W wielu miejscach bardzo mocno upraszcza niektóre sprawy. W paru artykółach też znajdowałem błędy ale nie pamiętam dokładnie czego dotyczyły.
    A tak na prawdę to nie wiem bo wszystkiego tam nie czytałem.

    Polubienie

  • Generalnie nie. Ale jak zawsze są jakieś wyjątki, jednak te wyjątki to za mało aby podać w domu koszerny posiłek.
   Konkretnie wszystko co zawiera choćby i śladowe ilości jakiegokolwiek nabiału lub innych produktów zwierzęcych wymaga nadzoru (najczęściej rabina, choć niekoniecznie) na wszystkich etapach produkcji. (gdzie pierwszym etapem jest żywa krowa na farmie a ostatnim kotlet na talerzu lub szklanka mleka)
   Wyjątek stanowiłby np. dom zamieszkny przez samych ortodoksyjnych wegan, którzy ani nabiału ani mięsa nie jedzą (łącznie z np. półmilimetrowymi ślimakami w sałacie) a i to pewnie przydałoby się aby ci weganie byli znani szerszej społeczności.
   Natomiast dość łatwo jest nie-żydowi produkować koszerne potrawy przemysłowo lub np. w restauracji – wymaga to tylko kilku procedur, zapobiegających np. aby pracownicy mieli jakąś kantynę i by pilnowano aby np. nie wnosili kanapek na halę produkcyją albo do kuchni.
   Podumowując w domu ciężko bo musiałbyś kupić nowe sztućce, tależe itp. Restauracje na to stać i przy zachowaniu procedur nic się ne ‚zanieczyści’.

   Polubienie

   • Czyli najlepiej ugościć gojowi Żyda w jakiejś restauracji. Również z tego co wyczytałem na tej stronie to tylko Żyd może wyprodukować koszerne wino…

    Jeśli już chodzi o napoje alkoholowe, to czy istnieją koszerne piwa i wina owocowe? Muszę poszukać o tym informacji.

    Polubienie

 7. Istnienie antysemityzmu przez tyle wieków jest zastanawiające. Czyżby pan tego świata tak nie lubił Żydów ? Przecież (chyba) nikogo nie napadali, powstań przeciw Rzymianom w 1 i 2 wieku czy obrony państwa w 20 w. nie liczę – to chyba normalne bronić swego terytorium. To co można zarzucić to separatyzm, którego akurat Eli nie prezentuje. Ale czy to jest powód do holocaustu ? Niemieccy zbrodniarze na procesie norymberskim usprawiedliwiali się powołując się na Lutra, który napisał książkę „On the Jews and Their Lies – można znaleźć w necie angielski tekst” (O żydach i ich kłamstwach). Katolicy raczej wiedzą co to były przymusowe nawrócenia na katolicyzm i wyprawy krzyżowe, ale wśród protestantów mało znany jest antysemityzm Lutra. Dlatego polecam dotrzeć do tego co wypisywał ojciec protestantyzmu na ten temat. Wielu protestantów czyta ten blog a sądzę że o tym nie wie.

  Polubienie

 8. Witam,
  naprawdę miło, że EK znowu nadaje :).
  Mam tylko prośbę, jeżeli znajdziesz czas, czy mógłbyś poświęcić jakiś filmik „sprawie chazarskiej”, bo na razie to chyba tylko zacząłeś ten temat.
  Skoro zarzucamy antysemitom zmyślanie, lub wręcz kompletną nieznajomość tematu, dobrze by było móc w dyskusji przedstawić konkretne argumenty.
  Pozdrawiam, życzę zdrowia i natchnienia :-).
  Bartek.

  Polubienie

  • Tak, na pewno o tym nagram. Już się szykowałem z kilka miesięcy temu ale zależy mi aby zrobić to w miarę fajnie i muszę się przygotować.
   Jak już pisałem w komentarzu na dole, sprawa Chazarów to coś z czego Żydzi są dumni i z naszej perspektywy ten Chanat Chazria to było najwspanialsze państwo śrendniowiecznej Europy. Pewnie zaraz obok I Rzeczypospolitej gdzie też Żydzi praktycznie rządzili się sami.

   Nie chodzi mi nawet o spieranie się z antysemitami to jest po prostu naprawdę ciekawa sprawa i ewenement na skalę historii. Tak w skrócie to tylko Król, arystokracja i mała część Chzarów przyjęła judaizm a reszta po prostu zgodnie z prawem talmudycznym została przymuszona do przestrzegania tzw. „7 praw Noego” – stąd nieporozumienie. Jeden z historyków napisał z tego powoudu, że „wszyscy Chazarowie wyznają wiarę rabiniczną”. Po upadku Chanatu ta elita rozproszyła się w diasporze (zarówno sfaradyjskiej jak i aszkenazyjskiej) i się rozpłynęla, a pospolity lud się zrusyfikował.

   Zresztą twierdzenie, że biali, mówiący w Jidysz (niemiecki dialekt) Aszkenazyjczycy pochodzą od turecko-mongolskiej rasy, już na pierwszy rzut oka powinien wydawać się podejżany.

   Polubienie

   • Prof. Shaul Stampfer na wykładzie w muzeum Polin twierdził, że Chazarowie jako wyznawcy judaizmu to mit i nic takiego nie miało w ogóle miejsca. Wg niego nie jest możliwe, aby państwo w którym oficjalą religiją był judaizm, nie utrzymywało kontaktu z innymi grupami Żydów a podobno brak takich listw i dokumentów. Porusza też kwestię badań genetycznych w kontekście chazarskim. Jakbyś miał czas to chyba warto przesłuchać zanim przygotujesz swój materiał, to przy okazji może coś rozwiniesz albo uzupełnisz.

    Polubienie

 9. Eli, 90% propagandy antykapitalistycznej jest nielogiczna, a jakoś przechodzi.
  Podobno badania genetyczne zaorały tę teorię o chazarskim pochodzeniu Żydów Aszkenazyjskich.
  A czy przypadkiem Bejtar nie współpracował z nacjonalistami? Chociaż to dawne czasy – tak zawsze mogą się obronić.
  A co do listy Żydów, to co inteligentniejsi ludzie, którzy są antysemitami muszą wiedzieć, że część tego jest zmyślona – pojawia się na niej nazwisko Rotenschwanz (Żydom w Polsce nazwiska nadawali Niemcy po rozbiorach). Ciężko podejrzewać pruskiego biurokratę o bycie takim trollem 😀
  Chętnie posłuchałbym o Chazarach więcej, np. czy są jacyś znani Żydzi o takim pochodzeniu, albo jak ta historia wygląda z punktu widzenia Żyda.

  Polubienie

  • Faktycznie badania genetyczne potwierdziły, że to bzdura z tymi Chazarami, ale nie trzeba było nawet tych badań aby to było oczywiste. Nawet wspomniany David Duke – były arcy-czarnoksiężnik z Ku Klux Klan’u i idol antysemitów wyśmiewał się z tej teorii i przedstawiał sprawę zgodnie z faktami.
   Bejtar faktycznie lubił się np. z orzedwojennym ONR’em i kilkoma innymi grupami narodowców. W miastach gdzie Bejtarowców było mało to ONR ochraniał ich marsze i inne imprezy. To się wydaje dziwne dzisiaj kiedy się patrzy na współczesną pseudo-kontynuację ONR’u. Kiedyś to był ruch na czele którego stała inteligencja, promował wyższą kulturę itp. a dzisiaj mamy bandę kiboli.
   Gdyby dało się to sprawdzić to postawiłbym pieniądze na to, że przedwojenni ONR’owcy byliby dzisiaj sympatykami państwa Israel.
   A co do obraźliwych nazwisk to ciekawa sprawa. Reguła była taka, że były nazwiska które trzeba było sobie kupić za duże pieniądze bo uchodziły za ‚ładne’ – goldman, silberman, shapiro, diamond, rubin itd. Były też nazwiska tańsze i bardzo tanie. A jak nie miałeś pieniędzy to użędnkik dawał ci np. nazwisko Borightnicht (nie pożyczaj) co w interesach z pewnością nie pomagało. Nie wiem jak tam Rotenschwantz, bo faktycznie jest trochę przegięte, ale wiele nazwisk było bardzo złośliwych.
   Są ludzie którzy się chwalą pochodzeniem Chazarskim (bo Żydzi z tego epizodu są dumni, mamy nawet „Księgę Chazarską” która jest klasykiem literatury rabinicznej) ale nie wiem na ile to jest wiarygodne.

   Polubienie

   • Nie wszyscy polscy nacjololo są antyizraelscy – część z wyrachowania chce Żydów jak najdalej od Polski. W sumie nie jestem jakoś bardzo w temacie, ale raczej te skrajne antyizraelskie nastroje prezentuje najmniejszy plankton, a nacjo-mainstream poprzestaje na bankierach i tym podobnych tematach.
    Swoją drogą to jest bardzo dziwne, bo kiedyś działalność polityczna w Polsce była dużo bardziej masowa. Dzisiaj przy tych promilach zaangażowanych ze wszystkich stron wyzierają miernoty intelektualne. Chociaż z drugiej strony, to ciężko uznać działania niektórych nacjonalistów przed wojną za jakieś wyrafinowane – przemocy nie brakowało, czego dzisiaj jest dużo mniej (również mniejszości narodowych w Polsce, ale zawsze można bić się z lewakami).
    Takie coś dzisiaj przeczytałem : http://natemat.pl/74675,demoluja-hotele-nie-szanuja-polakow-maja-agresywnych-ochroniarzy-prawda-o-izraelskiej-mlodziezy-w-polsce
    Czy spotykasz się wśród społeczności żydowskiej z tak skrajnie zakłamaną wersją historii, jak tą podaną w artykule? Czy raczej tak jak kiedyś pisałeś, Polacy mają bardziej krytyczny stosunek do tego? Wiem, że możesz nie mieć kontaktu z młodzieżą izraelską, domyślam się, że ta Izraelka z artykułu to prawdopodobnie przedstawicielka lewicy, która uwielbia krzyczeć o skrajnościach, nawet jeśli jest to sprawa promili.

    Polubienie

    • Ja to wszystko widzę i jestem z tobą. Z tymi którzy do dzisiaj myślą, że Żydzi powinni opuścić Polskę też sympatyzuję – sam tak samo myślę.

     A jeśli chodzi o redaktorkę z Israela, to trzeba wiedaieć, że Haarec to jest coś co jest dużo , dużo na lewo od Gazety Wyborczej. Dziewczyna nie jest Żydówką a na swoim blogu zajmuje się głównie atakowaniem rabinów i halachy.
     Jest wśród Żydów stereotyp Polaka-antysemity, ale absolutnie nie jest to coś o czym Żydzi myślą na codzień. Żydzi oprócz Arabów, Iranu i innych jawnych wrogów najbardziej nienawidzą krajów takich jak Norwegia, Szwecja, Francja i paru innych ale Polska najczęściej nawet nie pojawiłaby się na liście.
     Wszyscy wiedzą, że Holokaust to Niemcy. O kolaborację oskarża się całą Europę a nie tylko Polskę. A tak faktycznie to już gdzieś pisałem o moim spotkaniu ze studentami podczas którego to ja broniłe Polski przed bezsensownymi oskarżeniami Polki-lewaczki-studentki tutejszego Uniwersytetu.

     Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że Żydzi mają oczy i uszy i potrafią stwierdzić na bierząco kto jest antysemitąma kto nie. To nie jest kwestia edukacji. To jest kwestia tego, że jak jedziemy metrem i ja słyszę „jebane żydki” to wiem, że tego nie powiedział Chińczyk. Fora intrnetowie i komentarze też Żydzi potrafią przeczytać po Polski a potem przetłumaczyć kolegom którzy Polskiego nie znają.
     Stądmsię bierze przedevwszystkim ten stereotyp.

     Polubienie

      • Nienawidzą całych krajów, to rqczej za dużo powiedziane.
       Chodzi mi o to, że jak się słucha rozmów Żydów o polityce to największe pretensce ma się do tych właśnie krajów. Ale można jeszcze dodać resztę skandynawi, niderlandy itd.
       Te kraje to z punktu widzenia wielu Żydów dosłownue królestwa politycznej hipokryzji a chodzi konkretnie o stosunek do państwa Israel i judaizmu.
       Hipokryzja polega na tym, że w tych krajach u władzy są prawdziwi antysemici, ale mają ochronę medialną więc się o tym nie mówi a te same media nadają np. że w Polsce jest hiper-nacjonalizm turbo-antysemityzm. (serio tak piszą w UK, że Kaczyński to hipernacjonalista).
       A prawdziwi antysemici wiedzą, że się do antysemityzmu przyznać nie można, ale wiedzą jak wyżądzić realne szkody.
       Ehh… długo by pisać, kiedyś coś tu wrzucę na ten temat, zresztą na pewno pojawi się coś aktualnego.

       Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s